Nauka przez zabawę

4 kwietnia 2019

Książki edukacyjne wspierają rozwój i edukację dzieci. Na rynku jest wiele ciekawych pozycji dla dzieci w każdym wieku – poniżej prezentujemy kilka wybranych tytułów.

W księgarniach są książki edukacyjne zarówno dla przedszkolaków, dzieci w wieku szkolnym, jak i starszych. Nikt z nas nie jest przecież wszechwiedzący, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania naszych pociech. Książeczki są bardzo ważne i pomocne w zdobywaniu wiedzy.
Dziecko dzięki lekturze rozwija intelekt, uczy się języka i myślenia, nabiera swobody w posługiwaniu się językiem. Język to dla każdego elementarne narzędzie myślenia i wyrażania myśli, pogłębiania wiedzy, komunikacji z ludźmi itd. Książki rozwiną horyzonty, ale też słownictwo, przekażą cenne wartości. Co ważne, książki uczą też języka literackiego, czyli pięknej polszczyzny, rozwijają wyobraźnię, kreatywność i wrażliwość.
Czytanie przede wszystkim zaspokaja potrzeby emocjonalne dziecka. Tego nie zastąpi nowoczesny smartfon ani komputer. W trakcie lektury można dziecko przytulać, poświęcać mu czas, dać poczucie, że jest dla nas ważne i kochane, a to wpłynie w przyszłości na jego pewność siebie, empatię, umiejętności komunikacyjne i społeczne.

Głośne czytanie dziecku ćwiczy pamięć, buduje więź z rodzicem, uczy języka, poszerza zasób słów, zaspokaja potrzeby emocjonalne, rozwija wyobraźnię, dostarcza wiedzy ogólnej, uczy dystansu do siebie i świata, a nawet asertywności i miłości do książek – dziecko nie ma chęci korzystać aż nadto z komputera i telewizora, kształtuje pozytywny nawyk czytania i uczy zasad społecznych, przekazuje wzorce zachowań i system wartości. To również świetna rozrywka, którą można uprawiać w wielu miejscach „w trakcie”, np. podczas podróży pociągiem czy metrem.

Kw.00, fot.2081671/Pixabay

Możliwość komentowania jest wyłączona.