Podwyżki dla nauczycieli – ciąg dalszy

5 kwietnia 2019

Minister edukacji narodowej, Anna Zalewska, kolejny raz spotkała się z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych. Tematem była wysokość wynagrodzeń nauczycieli.

W Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie minister edukacji narodowej, Anny Zalewskiej, z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych – spotkanie poświęcone było wysokości wynagrodzeń nauczycieli i ew. ich podniesieniem. Niskie pensje zasadnicze to główny powód niezadowolenia i strajku nauczycieli, co wywołało negocjacje i spotkania z rządem.

Na spotkaniu stronę rządową wspierał także wiceminister Maciej Kopeć, z kolei Związek Nauczycielstwa Polskiego reprezentował jej wiceprezes, Krzysztof Baszczyński, a Forum Związków Zawodowych Sławomir Wittkowicz, będący zarazem szefem Branży Oświaty Nauki i Kultury.

Minister edukacji od stycznia 2019 roku spotkała się w centrum „Dialog” ze związkowcami w sprawie negocjacji płacowych trzykrotnie, ale jak dotąd bez skutku. Pod koniec grudnia 2018 roku do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli – miały one wejść w życie w 2019 r. Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli miało tym samym wzrosnąć od 121 do 166 zł brutto.

Związki zawodowe odniosły się do tej propozycji negatywnie i nauczyciele zaczęli masowo strajkować. ZNP postulują o zwiększenia kwoty bazowej, na podstawie której wylicza się średnie wynagrodzenie nauczycieli, o 1000 zł. FZZ chce zwiększenia wysokości wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli o 1000 zł – na każdym stopniu awansu zawodowego. Teraz media obiegła wieść, że jest dodatkowy miliard na podwyżki dla nauczycieli – gwarantowany przez Ministerstwo Finansów. Sprawa na pewno będzie się rozwijać, a my będziemy o niej informować na bieżąco.

Lena, fot.jerrykimbrell10/Pixabay

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.