Jak szukać mieszkania, aby znaleźć?

13 maja 2019

Będąc na studiach, ważne jest mieszkanie – trzeba wybrać takie, z którego nie mamy daleko na uczelnię i można się w nim skupić na nauce. Jak to zrobić?

Po prostu drogo

Mieszkania w miastach, w których są popularne uczelnie, są drogie – nie jest to żadne odkrycie. Warszawa, Wrocław, Poznań itd. windują ceny, więc studenci zwykle mieszkają w kilka osób – inaczej trudno odłożyć na czynsz, życie i oczywiście przyjemności.

Wspólne mieszkanie ma dobre strony

Takie mieszkanie ma swoje dobre strony – można podzielić się obowiązkami, np. sprzątaniem czy gotowaniem, ale także wzmocnić więzi, nawiązać przyjaźnie, liczyć na czyjeś wsparcie itd. Okazuje się jednak, że znalezienie odpowiedniego lokum nie jest tak prostą sprawą.

Miejsce w akademiku?

Najtańszą opcją jest pokój w akademiku, ale liczba miejsc jest ograniczona, poza tym klimat tam panujący nie każdemu sprzyja. Warto rozejrzeć się za pokojem wcześniej, zgłaszając to na uczelni, na której będziecie studiować. Trzeba złożyć podanie i poczekać na jego rozpatrzenie – warto, bo miejsce w akademiku oznacza też trochę pieniędzy w kieszeni, a te na pewno się przydadzą! Jeśli jednak nie zostanie Wam przydzielone miejsce w akademiku, poszukajcie tzw. stancji, czyli pokoju.

Jak szukać mieszkania?

Najprostszym sposobem jest szukanie na portalach w Internecie. Jest sporo dużych serwisów, są też odpowiednie grupy na Facebooku, a potem napisać lub zadzwonić do właściciela – ogłoszenia szybko stają się nieaktualne. Te, które nadal są dostępne, warto przede wszystkim obejrzeć – sprawdzić też okolicę, dojazd na uczelnię, do centrum i innych miejsc, gdzie często bywacie (np. biblioteka, dworzec PKP itd.).

Na co zwracać uwagę?

Większość z Was uważa, że lokalizacja jest najważniejsza? To prawda, jest ważna, ale znalezienie mieszkania w okolicy uczelni jest po pierwsze bardzo trudne, a po drugie na pewno zapłacicie więcej. Weź też pod uwagę, że różne wydziały mogą znajdować się w różnych częściach miasta. Jeśli jednak są w centrum, na pewno cena za wynajem będzie odstraszająca. Warto zatem zwrócić uwagę na możliwości dojazdu komunikacją miejską.

Ważna jest także wysokość czynszu i co on obejmuje (wodę, ogrzewanie?), czy obowiązują Was opłaty dodatkowe, np. za śmieci, telewizor, Internet itd. Trzeba to uzgodnić z właścicielem, aby nie było nieporozumień.

Oględziny przede wszystkim

Ważne jest też, aby obejrzeć mieszkanie, w którym zamierzamy zamieszkać – czy meble są zniszczone, jakie jest oświetlenie, czy rozkład jest funkcjonalny, w jakim stanie są sprzęty domowe (np. mikser, kuchenka mikrofalowa, ekspres do kawy itd.), jak wyposażona została kuchnia itd. To wszystko powinno mieć wpływ na cenę, a zatem próbuj negocjować. Podpisz umowę najmu, jeśli jesteś zdecydowany – fajne mieszkania szybko znikają, więc warto rozejrzeć się za lokum wcześniej.

KW,K, photo by: Cristiano Betta/flickr.com

Możliwość komentowania jest wyłączona.