Jak dorobić na studiach?


Nauka na studia

Wielu studentów szuka możliwości, aby nieco dorobić na studiach. Poniżej kilka pomysłów – oto popularne zawody, które każdy student może z powodzeniem wykonywać.

Możliwości dorobienia na studiach

Studenci często chcą być niezależni finansowo, mieć własne pieniądze na różne przyjemności, ale i dalszą edukację czy mieszkanie. Niektórzy mogą liczyć na wsparcie ze strony rodziców, drudzy starszego rodzeństwa, jeszcze inni maja stypendium socjalne albo naukowe. Często zdarza się jednak, że chcą być już niezależni, aby nie tłumaczyć się ze swoich wydatków. Podpowiadamy, jakie zawody będą odpowiednie i pozwolą nieco zarobić.

Tryb studiów a zawody

Przede wszystkim ważny jest tryb studiów – dzienny, wieczorowy czy zaoczny. Od tego zależy, ile mamy czasu na pracę i odpoczynek. Student dzienny, aby podjąć pracę podczas studiów, musi pogodzić swój program zajęć z godzinami pracy, co czasami jest wyjątkowo trudnym zadaniem. Wtedy pozostaje mu dorabiać głównie w weekendy albo wieczorami. Może zostać korepetytorem – często wiele zajęć na studiach przyda się właśnie w tej pracy. Zaletą jest to, że można samodzielnie decydować o liczbie godzin i w ogóle godzinach pracy.

Studenci często swoje pierwsze doświadczenia zdobywają także w call center. Takie zajęcia ma wiele zalet, m.in. możliwość decydowania, ile godzin i o jakich porach będziemy pracować. Nie jest to jednak praca dla każdego – uczy cierpliwości, podejścia do ludzi, umiejętności komunikacji, zdecydowania itd. Wysokość pensji często zależy od wyników.

Praca z domu, czyli zdalna

Studenci wybranych kierunków mogą też pracować zdalnie – najczęściej studenci filologii (polskiej lub zagranicznej), dziennikarstwa, ale też informatyki. Można decydować, w jakich godzinach chce się pracować. Poloniści to zwykle copywriterzy, informatycy – testerzy oprogramowania, angliści – korepetytorzy online lub tłumacze. Również w sprzedaży internetowej czy moderowaniu możliwa jest praca zdalna.

Praca na weekend

Weekendowe zajęcia to zwykle kelner, barman czy pracownik kawiarni. Wiele można też zarobić przy obsłudze imprez – np. wesel, komunii, spotkań rodzinnych itd. W wielu restauracjach czy innych lokalach także poszukiwane są osoby na weekend. Zakaz handlu w niedzielę sprawił co prawda, że z weekendowym dorabianiem może być problem – w marketach (np. wykładanie towaru, inwentaryzacja itd.) zapotrzebowanie już znacznie zmalało.

Nadal wielu studentów chętnie też roznosi ulotki, zatrudnia się jako kelner czy sprzedawca. Okazuje się, że okazyjne rozdawanie ulotek nadal jest dobrym pomysłem na szybkie dorobienie. Podobnie opiekunka do dziecka czy hostessa to wciąż popularne zajęcia, głównie wśród studentek.

KKw,fot.Pexels/Pixabay

Filmy edukacyjne