Stresujące miejsce

Jak radzić sobie ze stresem

Sprawdzian na studiach lub w szkole, egzamin na prawo jazdy, nowa praca… Stres nieustannie nam towarzyszy, nie należy jednak się mu poddawać.

Znajdź własny sposób na relaks

W tym artykule bardzo łatwo można by wymienić 5 lub 10 technik relaksacyjnych, ale tak naprawdę niewielu osobom by to pomogło. Kluczem bowiem jest w tym przypadku obserwacja siebie i wsłuchanie się w swój organizm, ponieważ każdego najlepiej relaksuje co innego. Jedni odprężają się, ćwicząc fizycznie, inni słuchając muzyki, a jeszcze innej osobie pomoże prowadzenie pamiętnika. Najważniejsze jest więc znalezienie swojego ulubionego sposobu na odstresowanie i korzystanie z niego.

Dbaj o jakość snu

Wielu studentów zarywa noce, by uczyć się do egzaminów lub w tym celu wstaje o bardzo wczesnych godzinach. Nie jest to jednak właściwe postępowanie. Organizm potrzebuje snu, aby się zregenerować i jego niedobór prowadzi do kłopotów z koncentracją, a z czasem również do poważniejszych konsekwencji, w tym chorób. Z tego względu należy dbać o właściwą ilość oraz jakość snu i tak planować naukę, aby nie musieć zarywać nocy.

Traktuj zadania jako wyzwania, a niepowodzenia jako lekcje

Stres wynika bardzo często z lęku przed niepowodzeniem. Staraj się więc patrzeć na stresujące zadania do wykonania jako na wyzwania, a także lekcje, z których możesz się czegoś nauczyć. Egzamin na studiach czy na prawo jazdy zwykle da się powtórzyć, a Ty będziesz już bogatszy o doświadczenie z pierwszego razu i unikniesz tych samych błędów.

O / pix / Fot. Graehawk