Mądre zarządzanie czasem


Klepsydra

Obecnie wielu z nas żyje w ciągłym biegu. Z tego względu wszyscy powinniśmy znać zasady mądrego zarządzania swoim czasem.

Ustal priorytety

W zarządzaniu czasem tak naprawdę nie chodzi o to, aby robić więcej, ale by robić to, co istotne. Ucząc się na egzamin, nie jesteś przecież w stanie zapamiętać wszystkiego, dlatego staraj się wybierać to, co najważniejsze. Podobnie w pracy czy w domu, skup się na najważniejszych zadaniach i wykonuj je w pierwszej kolejności. Zastanów się, za co najbardziej docenia Cię szef i skup się przede wszystkim na tych czynnościach, a zyskasz aprobatę przełożonego.

Zarządzaj swoją energią

Każdy z nas ma swój własny biologiczny zegar, który reguluje poziom energii w ciągu dnia. Jedni z nas efektywniej pracują rano, inni zaś wieczorem. Staraj się zauważyć u siebie tę zależność i mądrze ją wykorzystuj. Najtrudniejsze zadania wykonuj wtedy, kiedy jesteś na energetycznym szczycie, natomiast te prostsze, a także odpoczynek od pracy, zaplanuj na swoje słabsze momenty. Pamiętaj, że nawet jeśli lubisz pracować wieczorem i w nocy, nie powinieneś zaniedbywać ilości i jakości snu.

Oducz się sprawdzania maila i mediów społecznościowych

Wiele osób ma nawyk sprawdzania co dosłownie kilka minut skrzynki mailowej lub powiadomień na social mediach. Ta z pozoru niegroźna czynność rozprasza i odrywa od codziennych zajęć, dlatego powinieneś zacząć z tym walczyć. Jeśli więc nie czekasz na pilny kontakt, wyznacz sobie stałe godziny, w których odpisujesz na maile.

O / pix / Fot. nile

Filmy edukacyjne