Rok szkolny 2018/2019 – kiedy wolne?

Lekcja w szkole

Znamy kalendarz roku szkolnego 2018/2019, czyli harmonogram dni wolnych i terminy egzaminów. Szczegółowe informacje znajdziecie poniżej.
Rok szkolny 2018/2019 ruszył w tym roku nieco później, gdyż 1 września wypadł w sobotę, a zatem początek szkoły nastąpił dopiero poniedziałek, 3 września. Sprawdziliśmy, kiedy w będą wolne dni, a kiedy odbędą się ważne egzaminy.

Kiedy do szkoły?
Dziecko ma obowiązek chodzić do szkoły w roku kalendarzowym, w którym kończy 7 lat, ale może zostać do niej zapisany także już 6-latek, jeśli tak zdecydują rodzice. Obowiązek szkolny obowiązuje do 18. roku życia.

Rozpoczęcie roku szkolnego wypadło, jak już wspomnieliśmy, 3 września 2018 roku. Z kolei zakończenie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się w piątek, 21 czerwca 2019 roku. Wakacje wypadają do 2 września 2019 roku.

Przerwa świąteczna i Nowy Rok
Pierwszy dzień wolny od obowiązku szkoły w roku szkolnym był 1 listopada, następny odpoczynek czeka uczniów w święta. Wigilia Świąt Bożego Narodzenia przypada w poniedziałek, 24.12.2018 r., więc zimowa przerwa świąteczna potrwa od 23 do 31 grudnia 2018 r. Z kolei 1 tycznia 2019, czyli Nowy Rok, wypada we wtorek, dlatego uczniowie do szkoły pójdą 2 stycznia 2019 r.

Ferie zimowe – podział na województwa
Od 14 stycznia rozpoczną się ferie zimowe dla pierwszych uczniów. Ferie zimowe 2019 wypadają dla poszczególnych województw w następujących terminach:
– 14-27 stycznia – województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;
– 21 stycznia – 3 lutego – województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie;
– 28 stycznia – 10 lutego – województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
– 11-24 lutego – województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

Wolne dni w semestrze letnim
Później, czyli w drugim semestrze, dłuższa przerwa od nauki wypadnie dopiero w kwietniu. Od 18 do 23 kwietnia potrwa mianowicie wiosenna przerwa świąteczna, a następna od 1 do 5 maja. Boże Ciało wypada 20 czerwca, a dzień później zaczną się wakacje.

Terminy egzaminów
Jako pierwszy odbędzie się egzamin gimnazjalny – potrwa od 10 do 12 kwietnia, egzamin ósmoklasisty odbędzie się 15-17 kwietnia, matura rozpocznie się 6 maja, ustna część ruszy 9 maja. Dokładne terminy poszczególnych przedmiotów warto sprawdzić po podjęciu decyzji, co będziemy zdawać.

KKw, fot.lourdesnique/Pixabay

Filmy edukacyjne