studentka

Studia czy szkoła policealna?

0 Comments

Szkoła policealna to niekoniecznie przymus dla osób, które nie mają zdanej matury. Niektórzy świadomie decydują się na taką formę edukacji, zamiast iść na studia. 

Co mogą dać Ci studia? 

Studia trwają dłużej niż nauka w szkole policealnej. By się na nie dostać, wymagane jest zdanie matury, a na niektórych kierunkach również wewnętrznych egzaminów. Taki tryb kształcenia jest więc dostępny dla ograniczonej liczby osób. Mimo to, ukończenie studiów daje wykształcenie wyższe, czego nie da żadna szkoła policealna. Niektóre zawody wymagają ukończenia uczelni wyższej, a dyplomu mogą wymagać także poszczególni pracodawcy. 

Szkoła policealna – czy tylko wyjście awaryjne?

Na pójście do szkoły policealnej decydują się nie tylko osoby, które nie mają zdanej matury (nie jest ona tam wymagana). Nauka w szkole policealnej pomaga zdobyć konkretne umiejętności i daje określony zawód. Wystarczą do tego zaledwie rok lub dwa lata. Warto wspomnieć, że na rynku pracy jest obecnie wiele osób z wyższym wykształceniem i coraz większą uwagę zwraca się na umiejętności i doświadczenie. Szkoła policealna pomaga je zdobywać.

Studia? Szkoła policealna? A może to i to?

Znamy już zalety i wady obu form kształcenia. Studia pozwalają uzyskać dyplom, a szkoła policealna szybko zdobyć konkretny zawód. Ciekawą opcją jest też połączenie obu rozwiązań. Dzięki temu wiedzę zdobytą na studiach możesz łączyć z praktycznymi umiejętnościami wyniesionymi ze szkoły policealnej. Z pewnością w przyszłości zaprocentuje to na rynku pracy.

Olga, foto: Pexels / Pixabay

Related Posts

Kreatywność to podstawa?

W zasadzie wystarczy przejrzeć kilka ogłoszeń o pracę, aby zauważyć, że idealny pracownik powinien być… kreatywny. Dlaczego jest to tak ważne i jak zdobyć tę cenną cechę? (więcej…)

nauka_w_domu

Edukacja domowa – jak zacząć?

Kształcenie dziecka poza murami szkolnymi od dawna jest popularne w Stanach, coraz więcej zwolenników zdobywa także w Polsce. Dowiedz się, jak się do tego przygotować i jakie formalności wypełnić. Nauka w domu, ale formalności w…

logistyka - kobieta pracująca przy komputerze

Automatyzacja i robotyka w logistyce

Automatyzacja i robotyka odgrywają coraz większą rolę w dziedzinie logistyki, wprowadzając wiele innowacji i usprawnień. W roku 2023 rozwój tych technologii w logistyce nadal jest dynamiczny, a ich wpływ na branżę jest coraz bardziej widoczny.…