Studia – czy to nadal ma sens?


uniwersytet

Poprzednie pokolenie kojarzy dyplom ukończenia wyższej uczeni z prestiżem i otwarciem dużych możliwości zawodowych. Dziś ten aspekt stracił na znaczeniu, czy więc w ogóle warto studiować?

Studia mogą pomóc, ale nie muszą

Największą wadą współczesnych studiów jest… ich dostępność. Choć brzmi to dziwnie, chodzi o to, że ponieważ tytuł magistra można uzyskać stosunkowo łatwo, zdewaluował się on na rynku pracy. Ukończenie wyższej uczelni nie daje więc gwarancji otrzymania dobrej pracy, jednak wciąż może w tym pomóc. Istnieją takie zawody, w których wykształcenie kierunkowe jest mile widziane, a nawet niezbędne (prawnik, lekarz). Jeśli więc zależy nam na zdobyciu konkretnego stanowiska, warto powalczyć o dyplom.

Ważna jest motywacja

Jeśli chcesz iść na studia, ponieważ nie wiesz, co zrobić z życiem, naciska Cię rodzina lub Twój najlepszy kolega zaczął studiować, lepiej zmień plany. Zbyt dobrą motywacją nie jest też liczenie na zarobienie fortuny, ponieważ rzeczywistość może Cię nieprzyjemnie zaskoczyć. Przygodę z uczelnią wyższą warto rozpocząć wtedy, jeśli wiesz, że dyplom naprawdę będzie przepustką do konkretnej kariery lub gdy chcesz rozwijać siebie, lub swoje pasje. Tylko wtedy wytrwasz w swoim postanowieniu nawet wtedy, gdy nadejdą ciężkie chwile.

Jak dobrze wykorzystać czas na studiach?

Na rynku pracy liczą się dziś przede wszystkim umiejętności i doświadczenie. Warto więc w czasie studiów zapisywać się na staże i praktyki, udzielać w kołach zainteresowań czy wyjechać na wymianę zagraniczną. Będzie to stanowić świetne uzupełnienie wykształcenia i dawać możliwość wpisania konkretnych punktów w CV.

Olga, foto: nikolayhg / Pixabay

Filmy edukacyjne