Szkolenia online – zalety i wady

Szkolenia online cieszą się coraz większą popularnością – mają dużo zalet, choć nie są pozbawione wad. Warto je poznać, jeśli zastanawiasz się nad wzięciem udziału w szkoleniu tego typu.

Czy szkolenia organizowane w Internecie są lepsze od tradycyjnych? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Zależy to od wielu czynników, m.im. czasu, pieniędzy, jakie chcemy przeznaczyć, naszej mobilizacji do nauki itd. Na pewno nauka w rzeczywistości oznacza kontakt z wykładowcą i innymi uczestnikami.

Jednak szkolenia online więcej mają zalet niż wad – możemy sami zdecydować, kiedy odbędziemy szkolenie, ile poświęcimy na nie czasu. Nie jesteśmy związani terminem, możemy dopasować szkolenie do swojego planu dnia.

Zazwyczaj tego typu szkolenia są też tańsze, a to duża zaleta. Co więcej, w trakcie e-kursów stosuje się rozmaite narzędzia multimedialne, wykorzystuje się animacje, muzykę, obraz, animacje, slajdy itd. Pobudza

to naszą wyobraźnię, sprawia, że nauka jest ciekawsza i sprawia frajdę.

A tempo pracy? To również dopasowujemy do siebie. Przyswajamy wiedzę zgodnie z naszymi możliwościami, co niweluje stres związany z presją grupy itp. Trener zaś, choć dostępny online, zwykle chętnie odpowiada na pytania dodatkowe.
Minusów jest mało, ale trzeba i o nich pamiętać – jeśli potrzebujemy mobilizacji, lepsze są tradycyjne metody. Dla wielu wadą jest też brak nauczyciela, który na bieżąco tłumaczy i odpowiada na ew. pytania.
Warto rozważyć zalety i wady, a następnie wybrać odpowiednią dla siebie formę szkolenia.

(KKw)