euro

ABC unijnych funduszy

0 Comments

Prowadzisz firmę i chcesz pozyskać fundusze na jej rozwój? Możesz otrzymać dotację z Unii Europejskiej na innowacyjny projekt pozwalający na rozwój Twojego przedsiębiorstwa. Jak jednak pozyskać środki z Funduszy Europejskich?

euro

Innowacyjne projekty mają szansę na dofinansowanie 

Fundusze przeznaczone na innowacje można wykorzystać do wprowadzenia lub rozwoju nowych usług i produktów, a także technologii w firmie. Wcześniej warto jednak poczytać, co to są innowacje. Nazwa może być bowiem myląca – nie jest to odkrycie czegoś, czego do tej pory nie było, nie musi to też być nowatorskie w skali całego świata. 

Konkursy w skali świata, kraju lub regionu

Może to być udoskonalenie już znanego produktu lub usługi, np. wyprodukowanie czegoś za mniejsze pieniądze, w szybszym tempie, przy wykorzystaniu nowej technologii. Są konkursy, w których można wziąć udział, jeśli chcemy zgłosić innowację w skali regionu lub kraju. 

Badania mogą dotyczyć różnych obszarów – np. produktów spożywczych, odzieży, elektroniki, branży IT, farmacji, medycyny itp. Mając pomysł na nowy produkt lub usługę, można otrzymać środki na wykonanie testów czy badań lub zlecić ich wykonanie – na ich podstawie łatwiej opracować konkretny plan działań. 

Program „Szybka ścieżka” 

Program Inteligentny Rozwój (POIR) to szansa na realizację projektów nawet o wartości miliona złotych i więcej. Budżet wynosi ponad miliard w jednym konkursie, a osobna część środków jest dedykowana dodatkowo na projekty realizujące zasadę dostępności. 

Wsparcie naukowe i sprzęt

Inne programy – jak „Bony na innowacje dla MŚP” – to z kolei szansa na uzyskanie pomocy naukowej lub zakup profesjonalnego sprzętu w celu dobrego opracowania swojego projektu. W pierwszym etapie można zdobyć środki na zlecenie jednostkom naukowym opracowanie ulepszonego lub nowego produktu, usługi czy technologii, a w drugim na zakup konkretnych urządzeń. 

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z codziennymi decyzjami, analizami finansowymi i pomysłami. Warto odwiedzić Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich, aby znaleźć sposób na rozwój firmy.

KwK. foto: PhotoMIX-Company / pixabay

Related Posts

home-office

Praca zdalna i efektywna – jak to zrobić?

Praca w systemie Home Office to nic nowego, ale obecnie zyskuje popularność przez koronawirusa. Jedni są jej miłośnikami, inni przeciwnikami. Trzeba wykazać się samodyscypliną, ważne są też zarządzanie czasem i przygotowanie miejsca pracy. Podpowiadamy, jak…