Edukacja domowa – jak zacząć?


nauka_w_domu

Kształcenie dziecka poza murami szkolnymi od dawna jest popularne w Stanach, coraz więcej zwolenników zdobywa także w Polsce. Dowiedz się, jak się do tego przygotować i jakie formalności wypełnić.

Nauka w domu, ale formalności w szkole

Możliwość edukacji w domu została wprowadzona do polskiego prawa w 1991 roku. Wciąż jest to mniej popularne rozwiązanie niż wypełnianie obowiązku szkolnego w tradycyjny sposób, ale ostatnimi laty coraz częściej stosowane. Najpierw jednak, zanim zaczniemy edukować dziecko, musimy załatwić kilka formalności. Pierwszym krokiem powinno być skierowanie się wraz z dzieckiem do publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Tam uzyskasz opinię mówiącą o tym, czy dziecko w ogóle powinno być edukowane w ten sposób. Po uzyskaniu opinii trzeba… zapisać dziecko do szkoły. Choć może to zaskakiwać, dziecko uczone w domu też musi mieć nad sobą patronat konkretnej szkoły, od której zależy ostateczna decyzja w sprawie zgody na domowe nauczanie.

Wybierz taką szkołę, która jest przyjazna edukacji domowej

Nawet w przypadku uzyskania pozytywnej opinii z poradni, zgodę na nauczanie domowe wydaje szkoła, do której składasz dokumenty dziecka. Na szczęście nie trzeba przestrzegać rejonizacji i można zapisać dziecko do dowolnej szkoły, warto więc na forum dla rodziców edukujących domowo znaleźć listę szkół łatwo wydających takie zgody. Po dopełnieniu formalności jesteś zobowiązany zrealizować podstawę programową, ale można to zrobić w dowolny sposób, niekoniecznie siedząc przy biurku. Stan wiedzy dziecka oceniany jest tylko raz w roku na egzaminach klasyfikacyjnych odbywających się w szkole.

Olga, f: tjevans / Pixabay

Filmy edukacyjne