Praca zdalna i efektywna – jak to zrobić?


home-office

Praca w systemie Home Office to nic nowego, ale obecnie zyskuje popularność przez koronawirusa. Jedni są jej miłośnikami, inni przeciwnikami. Trzeba wykazać się samodyscypliną, ważne są też zarządzanie czasem i przygotowanie miejsca pracy. Podpowiadamy, jak poprawić efektywność pracy zdalnej.

Dobra organizacja czasu

Osoby pracujące zdalnie często łączą obowiązki służbowe z domowymi – to błąd, który sprawia, że zaciera się granica między pracą a domem. Poza tym oba zadania wykonujemy wtedy dłużej i nie możemy się skupić – nie gotuj, nie sprzątaj i nie czytaj wtedy dziecku książki. Warto przygotować plan dnia i trzymać się go, a obiad przygotowywać np. wieczorem poprzedniego dnia lub rano. Harmonogram to podstawa i znacznie ułatwia realizację działań.

Pamiętaj o przerwach

Ważne, aby wyznaczyć granicę między pracą a domem – pracując zdalnie, częściej robimy przerwy, gdyż czujemy się znacznie swobodniej. Dzięki nim efektywność pracy w domu bywa nawet większa niż w biurze, gdyż nie odczuwamy stresu i po prostu wykonujemy poszczególne zadania. Pamiętaj zatem o przerwie na kawę i drugie śniadanie, spacer z psem lub na kilka minut ruchu, aby rozruszać ciało.

Przygotuj miejsce pracy

Zadbaj o to, aby warunki były jak najbardziej biurowe – biurko i fotel to podstawa, komputer lub laptop, dobrej jakości monitor oraz odpowiednie oświetlenie, aby chronić oczy. Zachowaj porządek i schowaj też różne rozpraszacze, aby móc się w pełni skupić na wykonywanych zadaniach. Im mniej przedmiotów znajdzie się na biurku, tym lepiej – to kluczowe dla koncentracji. Co ważne – nie pracuj w piżamie, spędzając czas w łóżku. 

Określ godziny pracy

Sztywne ramy czasowe to Twój sprzymierzeniec – dzięki temu nie będziesz mieć wrażenia, że jesteś w pracy cały czas. Nawet jeśli masz elastyczny czas pracy, dobrze jest określić sobie je dokładniej. Poinformuj też innych współpracowników, w jakich godzinach jesteś dostępny, a rodzinę – kiedy pracujesz, aby zapewnić sobie w tym czasie spokój i skupienie.

Kar.kw. , f: Anrita1705 / pixabay

Filmy edukacyjne