coworking

Pracuj efektywnie, korzystając z nowoczesnych narzędzi

0 Comments

Wiele firm sporadycznie umożliwiało pracownikom pracę zdalną, inne musiały się szybko dostosować do nowych wymogów. Home Office jest wygodny i może przynieść bardzo dobre efekty – trzeba jednak mieć odpowiednie warunki, sprzęt i narzędzia do pracy.

Praca z domu w pełni efektywna

Podczas pracy z domu do naszej dyspozycji jest wiele urządzeń i aplikacji wspomagających taki tryb pracy – m.in. narzędzia do wideokonferencji. Jak podnieść swoją wydajność podczas Home Office? Nie pracuj w piżamie i z łóżka, zjedz pełnowartościowe śniadanie i schowaj różne „przeszkadzacze”. Więcej porad znajdziesz poniżej.

Aplikacje do wideokonferencji

Dostępnych jest wiele narzędzi umożliwiających spotkania online z pracownikami czy przełożonymi – można omówić cele na następny miesiąc, podsumować zadania, omówić strategię działań dla danego klienta itd. Wśród popularnych aplikacji jest m.in. Messenger czy WhatsApp, ale służą raczej do rozmów ze znajomymi lub spotkań w małych formach. 

Popularny od lat jest Skype, czyli narzędzie od Microsoftu, zwolenników zyskuje też Zoom, a wśród dużych firm i korporacji popularne są narzędzia od giganta technologicznego – Cisco. Narzędzia te umożliwiają m.in. organizację spotkań z funkcją wideo w wirtualnej przestrzeni, współdzielenie ekranu i materiałów czy sporządzanie trwałych notatek.

Zadbaj o miejsce pracy

Ważne jest też wydzielenie i uporządkowanie miejsca pracy – nie tylko podczas konferencji w trybie wideo. Postaraj się, aby była wygodna, praktyczna i ergonomiczna – najlepiej pracuje się w miejscu pozbawionym rozpraszaczy. 

Podczas wideokonferencji usiądź na tle gładkiej ściany i naprzeciwko okna, aby poprawić widoczność. Zadbaj też o ciszę – różne odgłosy potrafią rozpraszać. Jeśli nie masz na to wpływu, dobrym pomysłem będą słuchawki – podniosą też komfort uczestników spotkania online. 

Organizacja czasu i przerwy

Podczas pracy ważne są też przerwy i przestrzeganie granic – nie ma znaczenia, czy wykonujesz obowiązki z biura, czy z domu. Ustal konkretne godziny pracy, aby domownicy Ci nie przeszkadzali podczas wykonywania obowiązków służbowych, a pracownicy podczas życia rodzinnego.

Dobra organizacja czasu to podstawa, aby zachować produktywność na dobrym poziomie, dlatego najpierw ustal grafik. Krótki spacer z psem, kawa, lunch czy kilka prostych ćwiczeń pozwolą zachować rześkość i jasność umysłu. Regularne nawodnienie organizmu, odpoczynek dla oczu od monitora, a dla kręgosłupa od pozycji siedzącej ma zbawienne skutki. 

Lena.k, f: Tumisu / pixabay

Related Posts

home-office

Praca zdalna i efektywna – jak to zrobić?

Praca w systemie Home Office to nic nowego, ale obecnie zyskuje popularność przez koronawirusa. Jedni są jej miłośnikami, inni przeciwnikami. Trzeba wykazać się samodyscypliną, ważne są też zarządzanie czasem i przygotowanie miejsca pracy. Podpowiadamy, jak…

euro

ABC unijnych funduszy

Prowadzisz firmę i chcesz pozyskać fundusze na jej rozwój? Możesz otrzymać dotację z Unii Europejskiej na innowacyjny projekt pozwalający na rozwój Twojego przedsiębiorstwa. Jak jednak pozyskać środki z Funduszy Europejskich? Innowacyjne projekty mają szansę na…