Wiele zależy od nauczyciela


dobry nauczyciel

Każdy z nas ma predyspozycje do czegoś innego. Są dziedziny, w których czujemy się mocni, a są takie, w których jesteśmy naprawdę słabi. Możemy nad nimi popracować, stać się lepsi, ale tu wiele zależy od nauczyciela.

Rola nauczyciela jest naprawdę nieoceniona. To on przekazuje nam wiedzę – teoretyczną, ale i praktyczną – sprawdza nasze umiejętności, efekty nauki, dobiera odpowiednie metody itd. Dobrze, jeśli jest to osoba nie tylko z ogromną wiedzą i dużym doświadczeniem, ale także powołaniem.

Każdy z nas mógłby wymienić nauczycieli, którzy byli dobrzy w swym zawodzie, nawet jeśli uczyli nie naszego ulubionego przedmiotu. I odwrotnie – każdy spotkał się z nauczycielami, którzy potrafili obrzydzić nam każdy przedmiot. Ważne jest podejście, umiejętność nawiązania kontaktu z uczniem, sposób przekazywania wiedzy, kultura osobista, cierpliwość itd. Wiele zależy od nauczyciela, dzieci i młodzież mogą dużo zyskać, nie tylko wiedzę, ale także w kwestii wychowania.

Jest kilka typów nauczyciela, ale trzy podstawowe to oddany pracy i szkole, a drugi to ten, któremu w ogóle nie zależy na uczniach i poziomie kształcenia. Trzeci typ z kolei to postrach uczniów, który wprowadza atmosferę strachu. Nie każdy nauczyciel chciał pracować w tym zawodzie, ale dla wielu tak się po prostu stało. Warto sprawdzić placówkę oraz kadrę, opinie o pracujących w niej nauczycielach, zanim poślemy dziecko do konkretnej szkoły. Warto też rozmawiać z dyrekcją o ew. zmianie, jeśli ktoś nie będzie odpowiadał – nie tylko naszemu dziecku, ale całej klasie.

(KKw / Fot. Pixabay/cc0)

Filmy edukacyjne